GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 14687400
*
nr 1468 7400
Keramik
4 delar, Gefle, bland annat Ljusstakar. Längd: 12-14 cm. Höjd: 3-18 cm
Kondition: nagg
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
tisdag 24 maj 2022
kl 20:57:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/5 03:01:28
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik svensk keramik svenska keramiker
-
5083 Assietter
8st. Diameter: 20cm, Nittsjö.
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:17
-
5047 FÃ¥gelholk
Mosaik. Höjd: 44cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:06
-
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:00
-
5027 Kryddburkar
höjd, 13cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:07
-
5085 Skål
Falkenberg. Diameter: 31cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27
-
2140 Skålfat
Lena Svensson, Stengods. Diameter: 22,5 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:15
*
Keramik
Kondition: nagg
nr 1468 7400
Keramik
4 delar, Gefle, bland annat Ljusstakar. Längd: 12-14 cm. Höjd: 3-18 cm
Kondition: nagg
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
tisdag 24 maj 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/5 03:01:28 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik svensk keramik svenska keramiker
-
5083 Assietter
8st. Diameter: 20cm, Nittsjö.
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:17 -
5047 FÃ¥gelholk
Mosaik. Höjd: 44cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:06 -
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:00
-
5027 Kryddburkar
höjd, 13cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:07 -
5085 Skål
Falkenberg. Diameter: 31cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27 -
2140 Skålfat
Lena Svensson, Stengods. Diameter: 22,5 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:15